II. BUSINESS DEN CAIM na strojírenském veletrhu v Brně 2024
Na networking s interim manažery a 2 debaty se 7 zajímavými hosty přišlo 80 účastníků, převážně manažerů.
Své zkušenosti jsme už podruhé prezentovali na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně formou BUSINESS DNE ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou Brno. Součástí byly dvě panelové diskuse s TOP manažery a osobnostmi ze světa ekonomiky a průmyslu.
V dopolední ekonomicky zaměřené debatě vystoupil hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil, bývalý člen NERV a rektor Anglo-American University Jiří Schwarz, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Eva Svobodová a výkonný ředitel Sdružení pro zahraniční investice – AFI Ondřej Votruba. Diskusi moderovala členka výboru CAIM a bývalá redaktorka České televize Jana Dronská.
V odpoledním průmyslově zaměřeném panelu odpovídali na otázky krizového a restrukturalizačního manažera Petra Karáska, viceprezidenta CAIM, zkušení manažeři: generální ředitel společnosti VÍTKOVICE STEEL Radek Strouhal, bývalý generální ředitel MH Teplárenského holdingu a nyní ředitel divize inženýring PROMET GROUP Marcel Vrátný a generální ředitel společnosti ŽĎAS Pavel Cesnek.
Debaty byly zaměřené na zhodnocení negativních vlivů, které dopadají na průmysl a tuzemskou ekonomiku, ale i na praktické možnosti řešení dopadů na firmy, jejich rozvoj, konkurenceschopnost a inovační potenciál. Řečníci se zamýšleli také nad tím, jak se firmy mohou stát úspěšnějšími a odolnějšími ve složitých podmínkách velké konkurence, levných dovozů, silného tlaku zákazníků, vývoje Green Deal, legislativních bariér, zavádění ESG a dalších výzev. V tomto kontextu zazněla i důležitost strategického řízení.
„Prostředí kolem nás se za poslední roky zásadně změnilo a na to musí reagovat i podniky. Optimalizují své procesy, investují a inovují technologie. Některé z nich bohužel čelí problémům velkého výpadku zakázek a snaží se různými metodami šetřit, „ředí režie“ a dělají i práci ve mzdě, na které ale nevydělávají. Bohužel velká část z nich zapomíná na jednu podstatnou věc. Že udržitelného rozvoje nedosáhnou jen provozním řízením, byť neustále vylepšovaným, ale musí začít uvažovat strategicky o novém zaměření, o nových konkurenčních výhodách svých produktů či služeb a o jiných sektorech svého působení,“ uvedl Petr Karásek, viceprezident CAIM.
Během celého dne byl prostor na setkání s interim manažery a manažerkami a na diskuse nejen nad vývojem české ekonomiky a průmyslu, ale i na sdílení poznatků z různých restrukturalizačních projektů. Zájemci se mohli dozvědět, jak interim manažeři pracují a postupují, na jaké situace je možné je využít nebo jak si vybrat ty správné.
Velmi dobré ohlasy a poděkování svědčí o tom, že se akce vydařila.
Děkujeme všem účastníkům a také mediálním partnerům, kteří naši akci v Brně podpořili: odborné časopisy MM Průmyslové spektrum a Czech Industry, a magazíny Prosperita a POSITIV Business & Style s platformou Voices of Industry.
Organizační tým akce: Jana Dronská, Petr Karásek a Iva Hovadová
REGISTRACE: uzavřena
- Regionální hospodářská komora Brno
- MM Průmyslové spektrum
- časopis Czech Industry
- magazín POSITIV Business & Style a Voices of Industry
Místo konání: Výstaviště – sídlo Regionální hospodářské komory Brno, velký sál (vstup z výstaviště)
Pořadatel a odborný garant: Česká asociace interim managementu, www.caim.cz; Ing. Jana Dronská, MBA, tel.: +420 606 728 882
Organizační zajištění: Marie Savara, tel.: 733 161 779, Iva Hovadová, tel.: 606 611 660, e-mail: info@caim.cz
Na strojírenském veletrhu proběhla zajímavá debata, kterou připravili P. Karásek a J. Dronská z CAIM ve spolupráci s časopisem MM Průmyslové spektrum
Pro 65. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu přišla redakce časopisu MM Průmyslové spektrum společně s Veletrhy Brno s novým projektem, jehož smyslem bylo formou případových studií a rozhovorů představit zkušenosti, které mají české výrobní firmy s nasazením nových produktivních technologií.
Technologická expozice se nacházela v pavilonu P brněnského výstaviště a její součástí byl přednáškový prostor s hledištěm, který sloužil k představení partnerských spoluprací a trendovým přednáškám v oborech strojírenských technologií. Magnetem expozice bylo inženýrské moto dílo, které návštěvníky přeneslo do dalekého Dakaru.
Prostor pro sdílení zkušeností zde dostala i Česká asociace interim managementu. Členové výboru CAIM Petr Karásek a Jana Dronská si pro návštěvníky veletrhu a diváky přímého přenosu připravili debatu s hosty na téma řízení projektů pod názvem: Řešení problémů při řízení (nejenom) inovačních projektů.
Modernizace, inovace, zavádění nových výrobků, technologií či procesů se většinou děje projektovým způsobem. Bohužel nezřídka se stává, že projekt neběží podle původních představ. Buď má zpoždění, nebo překročí náklady, či případně nedosáhne očekávaných parametrů kvality. Kde hledat kořenové příčiny těchto problémů, jak se jich vyvarovat, jak si ohlídat všechna rizika a řadu dalších zkušeností z praxe nabídli diskutující, kteří mají za sebou desítky projektů.
O své zkušenosti a pohledy se podělili: prof. Jiří Marek z VUT v Brně, Martin Belza z Flow-Tech (také člen CAIM), Ľubomír Švec ze Švec Group a doc. Marek Pagáč z VŠB-TUO.
Záznam debaty zde: https://www.youtube.com/watch?v=_kLB317rIOM
I. BUSINESS DEN CAIM na strojírenském veletrhu v Brně 2023
Chceme být vidět na významných akcích, a tak jsme se rozhodli mít poprvé vlastní program na MSV v Brně
Česká asociace interim managementu se představila na MSV v Brně odborné veřejnosti formou BUSINESS DNE ve středu 11. října v pavilonu E hned u hlavního vstupu na výstaviště. Součástí byl seminář a debata s průmyslovými lídry. Obě akce byly zaměřené na praktické možnosti řešení dopadů nepříznivého vývoje českého hospodářství na průmysl a zejména na střední a menší firmy, na jejich rozvoj a konkurenceschopnost.
Seminář o interim managementu
Dopoledne proběhl seminář na téma ROLE INTERIM MANAGEMENTU PŘI TRANSFORMACI PRŮMYSLU, na kterém krizový a restrukturalizační manažer Petr Karásek, viceprezident České asociace interim managementu, prezentovat zkušenosti interim manažerů z různých provozních restrukturalizací průmyslových podniků, vč. společnosti TATRA TRUCKS, a možnosti jejich využití. Zaměřil se na problematické záležitosti, kterým by se měly firmy ve svém zájmu vyhnout, ale také na postupy, které pomohly nastartovat další rozvoj podnikatelských subjektů.
V semináři byly demonstrovány čtyři konkrétní příběhy firem, které se dostaly do potíží. Na těchto příkladech z praxe byly demonstrovány čtyři hlavní typické slabiny středních a menších českých privátních firem – tedy absence vize a slabá strategie, neefektivní organizace a malá pozornost nastavování procesů ve firmě, „nevybalancovanost“ byznys modelu s disponibilními zdroji a nedobrá práce s lidmi. Právě v těchto oblastech může být zkušený interim manažer velkou pomocí takovýmto firmám či jejich majitelům. Interim manažer či mini-tým interim manažerů může v takovýchto situacích pomoci nezávislým a zkušeným pohledem zvenčí, navržením a doporučením vhodných postupů či přípravou konkrétních akčních plánů, převzetím dočasné odpovědnosti za říze ní firem nebo jejich částí včet plnění dohodnutých akčních plánů a nakonec i případně mentoringem vlastníků či vybraných manažerů.
Debata se zkušenými manažery
Druhou akcí byla odpolední debata se zkušenými manažery z průmyslových firem pod názvem CESTA K PROSPERITĚ – OD SUBDODAVATELE K FINALISTOVI aneb STRATEGIE JE ZÁKLAD! O své zkušenosti se podělil Petr Rusek, bývalý obchodní ředitel KAROSY/IVECO, restrukturalizační obchodní ředitel a předseda představenstva TATRA TRUCKS, nyní majitel subdodavatelské společnosti do automotive. Druhým řečníkem byl Marián Lipovský, vrcholový manažer SONY Slovakia, Železáren Hrádek a ZETOR Brno. Dvojici top manažerů doplnil Martin Tvarůžek, průmyslový designer, držitel ocenění Red Dot Best of the Best 2023. Debatu moderovala PR manažerka, dříve redaktorka a moderátorka České televize, Jana Dronská. Společně se v debatě pokusili na základě zkušeností sestavit návod na to, jak se firmy mohou stát úspěšnější a odolnější ve složitých podmínkách velké konkurence, silného tlaku zákazníků a dalších problémů doléhajících na český průmysl.
Spolupracujeme s partnery
Zvolená témata volně navázala na loňský podcastový seriál časopisu MM Průmyslové spektrum a České asociace interim managementu Jak vést firmu k prosperitě ve složité době. Partnerem BUSINESS DNE byla kromě vydavatelství magazínu MM Průmyslové spektrum také Regionální hospodářská komora Brno. Během celého dne byl prostor na setkání s interim manažery a na diskuse nejen nad vývojem české ekonomiky a dopady na průmysl. Zájemci se mohli dozvědět, jak interim manažeři pracují a postupují, na jaké situace je možné je využít nebo jak si vybrat ty správné.
Pro vystavovatele i návštěvníky veletrhu mohl být BUSINESS DEN CAIM příležitostí podívat se na podnikání jiným úhlem pohledu a najít inspiraci k dalším významným krokům. Obě akce navštívilo kolem 50 lidí. Akci můžeme považovat za úspěšnou.
Vysoká návštěvnost veletrhu
64. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu vzbudil u odborné veřejnosti velký zájem a přesvědčivě obhájil smysl veletrhu v době digitální transformace průmyslové výroby. Expozice 1312 vystavujících firem ze 43 zemí obsadily 10 pavilonů brněnského výstaviště. Celková návštěvnost se za čtyři veletržní dny přiblíží k 60 000 lidí.
Oslovení vystavovatelé se shodují, že letošní ročník MSV proběhl v pozitivní atmosféře dané vysokou návštěvností a zejména kvalitou jednání. „Mnoho návštěvníků sem přišlo nejen řešit konkrétní byznys, ale i najít nové obchodní partnery, což naplnilo základní smysl veletrhu. Možnost prohlédnout si exponáty fyzicky, případně i v chodu, je při výběru technologií pro průmyslovou výrobu nadále klíčová a nenahraditelná jinými formami prezentace,“ uvedl Jan Kubata, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno.
Článek v MM průmyslovém spektru o akci: