Zpět

Seminář o úskalích ESG

22.10.

Nový člen CAIM Hansjörg Müller připravil pro členy CAIM seminář o problematice ESG

Jako bývalý člen Bundestagu se Hansjörg Müller podílel na přípravě legislativy ESG a má propojení na Brusel, tudíž i kontakty a zákulisní informace. O své zkušenosti se podělil se členy CAIM a hosty na semináři v Praze 21.10.

Téma ESG už rezonuje i v ČR, neboť větší firmy se začínají připravovat na novou povinnost, která se postupně dotkne i těch menších. Budou muset vytvářet nefinanční reporting a vykazovat, jak zvládají a postupně zlepšují své parametry v oblasti ochrany životního prostředí (E), sociální oblasti (S) a odpovědného řízení firmy (G). Cílem nařízení je přimět firmy, aby vykazovaly prostřednictvím měřitelných dat a kritérií, že podnikají ohleduplně a udržitelně. Znamená to ovšem, ale firmám přibude nová byrokratická a poměrně obsáhlá, tedy náročná zátěž.

H. Müller se ve své prezentaci zaměřil na to, jak se v nových povinnostech orientovat, na co si dát pozor a jak novou povinnost zvládnout efektivně a s co nejmenšími náklady. Sám se jako interim manažer věnuje ve firmách poradenství a přípravě ESG strategií a reportingů. Společně s kolegy vyvinul systém, který předvídá změny a využívá mezery v regulaci ESG ve prospěch středních firem v EU, včetně ČR. Vytvořil také webové stránky www.esg-pruvodce.cz.

Hlavní závěry a doporučení pana Müllera ze semináře:

  1. Povinnost dělat nefinanční reporting v souladu s požadavky ESG je rovnocenná s povinností vydávat výroční zprávy finanční.
  2. Určit nové KPI udržitelnosti je mnohem obtížnější než tradičně známé finanční KPI.
  3. K tomu je třeba na úrovni společnosti data ESG analyzovat a seskupit na základě firemních procesů.
  4. Pro menší firmy tato zátěž není interně zvládnutelná, je efektivnější outsourcovat přípravu ESG reportingu externím poskytovatelům služeb.
  5. Nedoporučuje se jednoduše „kreslit“ ESG KPI, abyste se vyhnuli pracovní zátěži. Pokud to kontrolní orgány zjistí, sankce jsou vysoké.
  6. Na začátku roku 2026 musí i střední podniky (více než 250 zaměstnanců a tržby přesahující 40 milionů EUR), předložit zprávy o udržitelnosti za rok 2025.
  7. ESG od příštího roku reálně ovlivní všechny firmy, protože velké společnosti přenesou reportovací tlak i na své dodavatele, aby měly potřebné údaje.
  8. Evropská byrokracie v Bruselu nerozumí potřebám menších firem a zajímá se především o rozšíření vlastní moci. Proto se situace z hlediska požadavků ESG v příštích několika letech spíše zhorší, než zlepší.

Jana Dronská

Galerie